Už to v saunovaní vyzerá ako v dobre zásobenom obchode. Hosť siahne do pomyselného regálu, plného saunových zážitkov a... ostane bezradný. Vybrať si dokáže len ten, kto je v tejto sfére doma. Inak potrebuje manuál alebo poradcu.
Uvoľnenie svalov, posilnenie imunitného systému, upokojenie mozgu a vyplavenie endorfínov vo fínskej, v parnej alebo bylinkovej saune ? V niektorých hoteloch k nim pridali aj rímsku saunu so suchým jemným teplom, ľahkou terapiou svetlom a vôňou esenciálnych olejov. Dokonca aj tam, kde naozaj nemajú veľa priestoru, hľadajú miesto pre saunovací kútik. Otázkou ostáva, ktorá to bude. A tak nech vás neprekvapí recepčná s anketou, akej saune dávate prednosť. Podľa prieskumov v nejednom hoteli vraj medzi hosťami víťazí fínska čo švédska. No často tam pridávajú aj infrasaunu - pre tých, ktorí si zo zdravotných dôvodov nemôžu zvoliť inú.
„Vždy sme veľmi chceli ponúknuť hosťovi zážitok štyroch hviezdičiek, čo sa nám otvorením hotela Alexander pred ôsmimi rokmi napokon podarilo. Nuž a aká by to bola “štvorhviezda“ bez sáun, o to väčšmi v lone kúpeľov..,“ spomína na projektové časy ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Ing. Tamara Šatanková a dodáva, že sa rozhodli pre fínsku a parnú saunu, ktoré dopĺňa oddychové tepidárium a vírivka. Tým však wellness pôžitky pre hostí nekončia... „Uzatvorenou chodbou, teda tzv. suchou nohou, prejdú do hotela Ozón, kde si môžu užiť aj inhalačnú saunu a infrasaunu. K tomu, samozrejme, aj vodný svet bazénov s rôznymi atrakciami, Kneippov kúpeľ, ľadové vedro, prívalovú, tropickú a masážnu sprchu, vyhrievanú lavicu a desiatku masáží.“
Podľa manažérky hotela Alexander Miriam Šothovej sú práve sauny hádam najobľúbenejšou „zdravotnou“ a relaxačnou terapiou. Hotelový tím to vidí aj počas jesenného obdobia, ktoré viac praje firemným podujatiam – konferenciám, školeniam, poradám. Zoznam záujemcov o saunovanie sa vtedy rýchlo zapĺňa. „Počas celého dňa sa venujú pracovným záležitostiam, nuž im dobre padne vychutnať si rodinnú atmosféru nášho wellness v útulnom, príjemnom prostredí, za zvukov starostlivo vyberanej relaxačnej hudby. A zároveň posilniť imunitu práve v období, v ktorom sa choroby a zdravotné problémy cítia tak dobre.“
Pomyselné kľučky si podávajú najmä vo fínskej saune hotela Alexander s typickými drevenými obkladmi stien a lavíc. Počas desiatich-pätnástich minút saunovania tam nielen zanechajú stres a toxíny z tela, ale aj prekrvia kožu a vnútorné orgány, uvoľnia svalstvo. To sú neoceniteľné benefity za to, že znesú vysokú teplotu okolo 90 C° s vlhkosťou desať až dvadsať percent.
„Zdravotné a relaxačné účinky tepla poznali už naši praprapra... a prvá zmienka o “kúpeli v pote“ pochádza z doby bronzovej. Severské národy Európy i Ázie už vtedy zvykli vo svojom obydlí vyhĺbiť jamu a položiť do nej horúce kamene,“ manažérka hotela Miriam Šothová sa teší, keď môže k hotelovým službám pridať aj príbeh, vďaka ktorému sú pre hosťa ešte atraktívnejšie. Samozrejme, „story“ o koreňoch saunovania sa nekončí kúrením v obydlí. Fíni išli ešte ďalej – vymysleli stavby z klád, kde každá mala sedlo a zásek. Z otvoreného ohniska s lávovými kameňmi, zvaného rauniokiuas , sa šíril dym na všetky strany. O chvíľu bola dymová sauna celá čierna. A takéto potné miesta – ako ich volali – sa šírili aj na južné a východné smery zemegule. Mekkou saunovania však navždy zostala krajina fjordov. Patrilo ku každodenným aktivitám, na rozdiel od nich však nestratilo slávnostný charakter, prísne pravidlá a rituál. Historici prirovnávajú saunu k posvätnému miestu, nie nepodobnému kostolu.
„Pokiaľ ide o parnú saunu, tá má iný príbeh. Jej korene musíme hľadať v Starom Ríme a Grécku a v kúpeľoch, ktoré využívali horúce pramene spod zeme. Neskôr sa rozšírila do arabských končín, ale do Európy prišla až omnoho neskôr,“ Miriam Šothová ju odporúča aj hosťom, ktorí vysokú teplotu fínskej sauny neznesú. V hoteli Alexander ju totiž vyhrievajú na 40 až 45 C° s vlhkosťou od 90 do 100 percent, je vhodná pre alergikov, astmatikov či hostí s dýchacími ťažkosťami. „Kombinácia vodnej pary s eukalyptovou alebo mätovou vôňou uvoľní a dezinfikuje dýchacie cesty. Podporuje aj regeneráciu a prirodzenú schopnosť zvlhčovania sliznice.“
Čistota sauny a celého wellness je hotelovým prikázaním číslo jedna. Ale za rovnako dôležitú považujú v hoteli Alexander aj bezpečnosť. Wellness tím sa riadi kľúčovým devätorom: Zahriatie a hydratácia, dĺžka saunovania, teplota v saune, zákaz pitia alkoholických nápojov, zdravotný stav klienta, vstup len v plachte, vetranie, postupné ochladzovanie, odpočinok a hydratácia
Niet nikoho z hotelového personálu, kto by nevedel reagovať v krízovej situácii. Odviesť hosťa, ktorému prišlo nevoľno, z horúcich do chladnejších priestorov, uložiť ho do polosedu na vyrovnanie tlaku alebo na ležadlo, zabezpečiť prísun čerstvého vzduchu, ovlažiť studeným obkladom, schladiť telo nápojom...
„Ani hostia s vysokým krvným tlakom, s bolesťami svalov a kĺbov či prechladnutí nemusia odísť bez saunového zážitku. V infrasaune sa totiž používajú infražiariče, ktoré dokážu ohriať miestnosť do 60 ˚C, pričom vlhkosť je 30 – 50 percent. Teplo preniká až tri centimetre pod pokožku, čím vyplavuje toxíny z tela, avšak ho neprehrieva.“
Kto potrebuje doplniť hormóny radosti, šťastia a dobrej nálady, mal by vraj siahnuť najmä za kakaom, čili papričkami, orechmi či banánmi. V hoteli Alexander však dodávajú – určite aj za saunovaním...
Soňa Hudecová ©