Bezé – hmota z bielkov a cukru, po francúzsky zvaná baise, teda bozk; okrem drobných „pusiniek“ sa používa aj ako korpus, povedzme, v slávnej torte Pavlovovej (pomenovanej po ruskej baletke Anne Pavlovovne). Snehovým „pusinkovým“ dezertom sa vraví aj meringue.
Bufler – hmota z vajec, múky a cukru, striekaná na podložku; tvorí aj podklad čokoládových špicov a indiánok
Coulis – omáčka, ktorá vznikla prepasírovaním ovocia a dodatočne obohatená kúskami tohto ovocia. Často sa servíruje ako súčasť alebo príloha k dezertu.
Eiclairs – podlhovastý zákusok z odpaľovaného cesta, spravidla natretý čokoládovým alebo kávovým krémom a na vrchnej polovici cesta často obliaty čokoládovou polevou. Samozrejme, variánt je nepočítane.
Fondán – modelovacia a poťahovacia hmota z jemnej zmesi ochuteného cukru, používaná na torty, koláče, zmrzliny, cukrovinky
Ganache – poleva zo stredne sladkej kvalitnej čokolády a šľahačkovej smotany, ktorú cukrári pripravujú ako krém i ako polevu
Gianduja – tmavý nugát, obsahujúci aspoň 30 percent lieskovcovej pasty, ktorou kedysi Turínčan Michele Prochet „nadstavil“ nedostatkovú čokoládu. Z neho potom vznikla dnes už ikonická cukrovinka gianduiotto, tvarovaná ako ingot do hranolo-ihlanu.
Griláž – mäkká alebo tvrdšia zmes karamelizovaného cukru a orieškov (prípadne arašidov), používaná ako náplň bonbónov či oblátok; tvorí aj základný korpus francúzskej svadobnej torty croquembouche
Halva - hmota z cukru, sezamu, mandlí a ďalších sladkých plodov; pochádza z najjužnejšej časti Európy a severnej Afriky
Choux – po slovensky odpaľované cesto, sa pripravuje z múky, masla, vajec a vody a počas varenia sa nafúkne. Medzinárodná cukrárina ich pozná cez talianske profiterolky, choux cesto sa však používa v každej národnej kuchyni, u nás najmä v podobe veterníkov a v Čechách zase vanilkových venčekov.
Krusta – súvislý povrch, pod ktorým sa ovocie, sneh či inak zostavené dezerty zapekajú
Ladyfinger - piškóty v tvare prstu; iné kuchyne používajú označenie "mačací jazýček"
Makrónka – pôvodom talianska sušienka z bielkov, mandľovej múky a cukru bez múky. V každej krajine majú svoju verziu tohto zákusku a v našich končinách sa kedysi zrodila dnes už ikonická „pehavá“ laskonka s pridaním mletých vlašských orechov do cesta.
Marcipán – hmota z rozdrvených mandlí a cukru, jej kvalita sa posudzuje podľa mandľového podielu; z Orientu sa najprv rozšírila do Španielska, Portugalska a Benátok.
Miňonka – malý zákusok, akési sladké „finger food“, na ktoré nepotrebujete ani príbor
Miroir - lesklá (doslova zrkadliaca sa) ovocná poleva, pokrývajúca celý dezert
Mousse - sladká pena, v ktorej sa základná surovina (napríklad, ovocie alebo čokoláda) zmieša s vyšľahanou smotanou
Nugát - veľmi hladká polotuhá zmes do cukroviniek, pozostávajúca z bielkov alebo čokolády, cukru či medu a pražených orieškov (mandlí, lieskovcov, vlašských orechov, pistácií alebo gaštanov). Primiešaným surovinám, ktoré nugát dochucujú, sa medze nekladú.
Najznámejšími centrami bieleho nugátu z vaječného bielka a medu sa stali španielsky Alicante a francúzsky Montélimar, tmavého kakaového taliansky Turín.
Parfait - studený dezert z ovocia a zmrzliny, ale aj hladká paštéta z mäsa alebo zeleniny a smotan
Persipán – hmota podobná marcipánu, v ktorej sú mandle nahradené jadrami broskýň a marhúľ; nazýva sa aj parcipán
Pišinger – oblátkové rezy alebo torta z oblátok s náplňou z kakaovej hmoty, kakaového prášku, cukru a jadrovinovej pasty; názov pochádza od mena rakúskeho výrobcu oblátkových cukroviniek Oscara Pischingera
Truffle – čokoládová hrudka (pralinka, bonbón z mimoriadne jemnej a hladkej hmoty), ktorá sa drahej hube – hľuzovke môže podobať čo do tvaru i lahodnosti. Českí cukrári i cukrovinkári jej vravia rovnakým názvom – lanýž.
Jeden z najlepších slovenských cukrárov (člen nášho olympijského tímu) Michal Baniar pripravuje pomarančové pralinky (na obr.) zo 100 g kandizovaných pomarančov, ktoré ešte naseká na kúsočky. Rozpustí 150 g kvalitnej mliečnej čokolády a prileje k nej 50 g kondenzovaného mlieka i pomaranč. Keď vznikne tuhá hmota, formuje z nej guľky. Nechá ich stuhnúť v chladničke a potom namáča v rôznych surovinách – horkej čokoláde, orechoch, strúhanom kokose...
Soufflé - sladká pena, do ktorej sa pridáva vaječný bielok, aby sa pri pečení "dvihla"
Sweetmeat - sladké pečivo, koláčiky a cukrovinky polievané cukrovou polevou
Šodó - zmes žltkov, bieleho vína a cukru, vyšľahaná v pare do bohatej peny a potom zapečená v rúre; v Taliansku ju poznajú pod názvom zabaglione, vo Francúzsko ako sabayon
Vafle - sladké oblátky z liateho cesta, pečené medzi dvoma na seba sa priklápajúcimi platňami.Názov pochádza z holandského wafel. Často sa používajú ako súčasť dezertného aranžmánu.
Soňa Hudecová ©
foto: Pxb, viki-mak,
návštevy: 31 221