Všetky veci sú jedom a nič nebýva bez jedu. Závisí len na množstve, či sa vec jedom stane.
Paracelsus
Alkohol sa viaže k človeku už od úsvitu dejín. Využívali ho všetky ríše staroveku. Najprv ako nápoje kvasené, teda predovšetkým víno, medovina a pivo. Človek si ich prípravu osvojil aj napriek tomu, že podstatu kvasného procesu a kvasinkové bunky vedecky popísal až Louis Pasteur v druhej polovici predminulého storočia. Ale v starých časoch sa alkohol nezneužíval. Považovali ho za zázračný elixír a nepoužívali k bežnej konzumácii. Veď i víno sa pilo zriedené…
Pálenka - V 12. storočí sa aj v Európe konečne podarilo alchymistom pripraviť z vína spiritus vini či aqua vitae. Do tejto čírej pálenky pridali bylinky a vznikla akási redšia a chutnejšia „tinktúra“, ktorá mala bojovať s ľudskými zdravotnými neduhmi. Preto sa aj tento anjelský nápoj (s čertovými rožkami) predával v lekárňach a jeho autormi boli často práve lekárnici. Prvá správa o pálenke z bylinných výťažkov a medu pochádza z 13. storočia; vyrábal ju katalánsky doktor Amoldus Villanovanus. O päť storočí neskôr sa s rozvojom kúpeľníctva opreteky rozvíjala aj príprava kúpelenských likérov, ktoré mali predovšetkým upravovať trávenie hostí.
Pivo - Umiernená konzumácia piva upokojuje, odstraňuje napätie, podporuje družnosť a porozumenie. Pivo sa uplatňuje aj pri rôznych diétach. Obsahuje málo sodíka, vápnika, bielkovín, neobsahuje tuk ani cholesterol. Spomínané látky spolu s alkoholom stimulujú tráviaci trakt a umožňujú účinnú látkovú výmenu. Horké chmeľové látky podporujú vylučovanie žlče. Nuž a biochemik by povedal, že tzv. fyziologická vyváženosť piva spôsobuje, že obsahované dextríny, vysokomolekulárne dusíkaté látky a gumovité látky sa v ľudskom organizme zužitkujú bez vedľajších premien, rýchlo a ľahko.
Víno - V stredoveku bolo víno v krajinách okolo Stredozemného mora súčasťou denného stravovania a pilo sa väčšinou riedené; na uhasenie smädu alebo k jedlu. Z tých časov sú známe desiatky liečebných predpisov, v ktorých sa používalo víno ako rozpúšťadlo pri macerovaní bylín a ďalších látok. Vo vtedajšej lekárnickej a liečiteľskej literatúre sa to len tak hemží predpismi, používajúcimi víno ako liečebný prostriedok. Až novodobá farmakológia so svojimi syntetickými liečivami vytlačila víno z liekopisov, hoci ešte v roku 1845 oficiálny liekopis obsahoval 200 liečivých vín. Tu a tam sa udržalo ako ľudový prostriedok, napríklad, na zotavenie ľudí vysilených chorobou; pri pocitoch slabosti sa odporúča červené víno s rozhabarkovaným vajíčkom a medom. Víno ako aperitív povzbudzuje chuť, červené víno lieči črevné problémy, burčiak pomáha pri zápche, pohár suchého sektu osviežuje, víno varené so škoricou, medom a citrónom chráni pred nachladnutím,
Soňa Hudecová ©
návštevy: 28943