rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Ľubomír Herko: v slovanskom jedálničku je obsiahnutý celý svet

Šéfoval kuchyniam najväčšej českej siete Euroagentur Hotels a staral sa aj o jedálniček českého olympijského tímu v Pekingu. Pomáhal do života mnohým reštauráciám po Slovensku, ale profesionáli (i kuchári – amatéri) jeho gastronomickú filozofiu spoznávali aj prostredníctvom gastronomických stretnutí Culinary Club. Jeho tvár znela povedome hosťom hodrušského rezortu Salamandra či skalickej Sv. Ľudmily najmä vďaka televíznej kulinárskej ľ_herko 1relácii.

„Dobré a pekné jedlo dvíha ľuďom náladu. My kuchári ním dávame ľuďom pohodu, pozitívnu energiu, radosť. Samozrejme, v každom type reštaurácie je to o niečom inom. Ja sám sa považujem za hotelového šéfkuchára; určite aj kvôli tamojším vysokým nárokom na gastronómiu, ženúcim človeka „v rondone“ stále vpred. Nejde totiž vždy o nových a nových anonymných klientov, ale o hostí, ktorí strávia v hoteli dlhší čas. Takže aj jedálniček im treba upraviť, aby sa neopakoval a aby aj ulahodil osobitým chúťkam.“

Podľa Ľuba Herka treba o nich aj niečo vedieť,  aby kuchár neponúkal bravčové moslimovi alebo celiatikovi predjedlo s múkou…  Medzi hosťom a šéfkuchárom sa tak utvára bližší vzťah.

„To je presne moja šálka kávy. Dnes je stravovanie aj o tomto vzťahu; už nejde len o aktivitu za hrncami, ľudia radi o jedle diskutujú, dozvedajú sa o ňom čosi viac. Chcú poznať tých, čo im jedlo pripravujú. Pre nás kuchárov by to malo byť výzvou, aby sme vyšli do reštaurácie medzi ľudí a aby sme okrem zvládania nových receptúr, surovín a technológií zvládali aj umenie komunikácie. Podľa mňa však každý kuchár, ktorý varí aj srdcom, dokáže o tom dobre hovoriť.

Ja, napríklad, o výnimočnosti a pestrosti slovanskej kuchyne . Nikde vo svete – a to veľmoci s gurmánskym imidžom nevynímajúc - som sa s takým širokým záberom jedálnička nestretol. V slovanskom je akoby obsiahnutý celý svet; musíme sa však naučiť ho predávať a šíriť.“

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

FIJET Slovakia: Slovensko nevyužilo poctu z Unesco

Ak vás zaujme článok o cestovnom ruchu Slovenska, lokálnych zaujímavostiach, úrovni hotelov fijet ska koncepte zaujímavej reštaurácie alebo naopak o zlyhaní ich služieb... o ľuďoch v cestovnom ruchu či jeho filozofii v zahraničí... nuž možno pôjde o reportáž či analýzu z pera členov Fijet Slovakia. Ide o občianske (profesionálne) združenie, ktoré 

13. 2. 2025 / Čítať viac

Pinsa: mladá sestra pizze

Najmä v gastronómii panuje klišé, že dobré veci musia mať dlhú históriu.  pinsa 2 pxbHľadajú sa staré korene potravín a jedál; však už starí Gréci... však už Praslovania... však už Konfucius, cisár Nero, dávni Kelti... Inak to nie je ani s rímskou pinsou. Väčšina sveta o nej nepočula, a tu zrazu vraj pochádza zo starého Ríma... 

19. 10. 2024 / Čítať viac

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2025 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok