rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Voda, čo nás drží nad vodou

Dve tretiny ľudského tela pozostávajú z vody. Voda vypĺňa bunky i medzibunkové priestory a zúčastňuje sa na všetkých procesoch v organizme. V niektorých krajinách si ju tak považujú, že voda 3 pxbkarafa s vodou patrí k samozrejmej kultúre profesionálnej gastronómie.

Aj na Slovensku sme však v úcte k „hádveó“ dosť pokročili. Už o nej vieme omnoho viac: že treba v lete vypiť aspoň dva až tri litre tekutín, lebo ich pijeme i strácame. Že čím sme starší, tým nám mozog tichšie hlási upozornenie o smäde vlastného tela. Že káva dehydruje, alkohol v lete ohlupuje a dôkladne telo voda studnička pxbzapotí. Že zlatý mok s čiapkou sa teší zo svojej žatevnej sezóny, že studené nápoje nám dvíhajú teplotu, zatiaľ čo teplé ju zase znižujú...

Pozrime sa na tieto letné tekuté pravidlá aj pod lupou... Už lenvoda reštika pxb dýchaním strácame z tela tretinu litra, rovnaké množstvo však získame ako vedľajší produkt metabolizmu. Čím viac sa namáhame a čím viac sa zvyšuje naša telesná teplota, tým väčšie množstvo vody vypotíme. Z tejto jednoduchej matematiky nám vychádza pravidlo, podľa ktorého leto a teplo za nás „vypijú“ viac než zima a chlad. Keby sme telu nedopriali dosť vody, vysušili by sa nám kĺby aj oči, tráviaca sústava by nedostala svoje „mazadlo“ a telo by trpelo pod ťarchou odpadových látok – vápnik by sa v moči nerozpúšťal, tvorili by sa obličkové kamene a z močového mechúra by sa neodplavovali infekcie.

voda 4 pxbvoda 4 pxbMimochodom, práve na moč sa môžeme spoľahnúť ako na pohotovostný indikátor stavu vody v tele. Je tmavý, akoby hustý? Nuž rýchlo do kuchyne naliať si minerálky. Alebo naopak je riedky, bledožltý... tak s vodou v tele hospodárime dobre. Mimochodom, štyridsať hektolitrov vody vraj vypije za svoj život každý smrteľník.

Lekári vravia o letných dvoch až troch litroch vody denne. Kedysi to znelo ako sci-fi, pri horúčavách posledných rokov (a tohto obzvlášť) však nie je problém odporúčanie dodržať. Veď aj samotná psychika ženie človeka za predstavou studeného pohára tak ako pútnika Saharou k oáze. Skrátka, popíja celá ulica; kabelkových návrhárov upodozrievam, že módu tašiek na spôsob malej almary vymysleli na to, aby sa tam schovala politrovka vody (kdežepolievka vývary sladká Sue so svojou pľackou...).

Lenže vodu pijeme, aj keď nepijeme. Polievka, guláš, paradajka, jahodový kompót, kurča na kari, vyprážané hríby... to všetko je aj voda. Najvzácnejšiu tekutinu lejeme do tela, aj keď obedujeme či maškrtíme. Napríklad, mlieko a mliečne výrobky nám poskytnú približne 10 percent vody a len o dve menej chlieb a pečivo. Strukoviny, mäso a vajcia dajú telu dve percentá vody, ale až 18 percent získavame z ovocia a zeleniny. Samozrejme, každá potravina je na tom s vodou inak – údená makrela jej nemá ani polovicu, zatiaľ čo pstruh až trištvrtinu a plody mora 85 percent. Sušené hrozienka okolo 15 percent, med 23 percent, lekvár 30-40 percent a melón až 90 percent spolu so špenátom, mrkvou i brokolicou. Hocijako však ešte telo potrebuje vyše 60 percent denného prísunu (či prílivu;)mlieko pxb ten si treba naozaj odpiť v podobe kávy, čaju, štiav, minerálok a „obyčajnej“ vody.

A propós voda, spravidla si pod ňou predstavujeme minerálku s obsahom vyše 1 gramu tuhých, rozpustných minerálnych látok v litre vody, alebo o stolovú vodu s nižším obsahom minerálov. Prípadne tzv. kyselku s obsahom aspoň 1 miligram kysličníka uhličitého v litri. Keďže potením strácame spolu s vodou aj minerálne látky, treba ich nahradiť v jedle alebo práve z minerálnych vôd; najmä horčík, drink moerscchy pxbdraslík, sodík, fosfor, železo a zinok. Menej je viac – to však platí aj pri týchto zdravých vodičkách.

Hydrouhličitanové, síranové, chloridové, uhličitanové, sodné, vápenaté, horečnaté... už názov napovedá, že veľa by bolo priveľa a minerály by sa nespotrebované usadzovali v krvi. Telu treba skrátka dopriať pestrosť (a Budišky, Brusnianky, Korytnice, Slatiny, Santovky, Baldovské, Fatry, Ľubovnianky či iné z vyše 1500 prameňov z našej zázračnej minerálnej veľmoci striedať), i... obyčajnosť. Áno, naozaj mám na mysli nápoj z vodovodu, do ktorého priteká zo zásobární kvalitnej podzemnej vody. Tá slovenská spravidla vyhovuje všetkým hygienickým i kulinárskym požiadavkám a čím tvrdšia, tým chutnejšia. Odborníci radia nechávať si prameň takejto vody aj tam, kde sa inak používa zmäkčovač (ten totiž znamená aj vyšší prísun sodíka). Doprajme si ju.

Soňa Hudecová ©

návštevy: 38442

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Lúka na tanieri (i v pohári)

Vďaka čerstvým rastlinkám dokážeme vždy pripraviť inú variantu toho istého jedla. Byliny bylinky 2 pxbdodajú každému chodu šmrnc, arómu, nevšedný príťažlivý vzhľad a ako bonus pôsobia aj na zdravie hosťa; uľahčujú totiž trávenie a eliminujú škodlivé účinky niektorých technologických postupov. Veď mnohé by vo forme likérov pôsobili ako zázračný digestív. 

 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: bryndzovo-mrkvová roláda od Martina Šulca

Máj nie je len mesiacom lásky a mamičiek, ale aj bryndze. Prirodzené kosačky bylín – ovečky m_šulc mrkvovo-bryndzová roláda hvybehli na pašu a to na slovenskej špecialite hneď cítiť. Zrazu má stovky chuťových odtienkov, jeden zaujímavejší ako druhý. Je škoda, keď bryndza končí na tanieri len v podobe tradičnej nátierky s paprikou a cibuľkou alebo ako surovina do halušiek a pirohov.
Aj preto sme do virtuálnej 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok