rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Keď ide marec, poberaj sa, starec (na pivo Märzen)!

Pivárski fajšmekri sa už tešia na marec ako rybár či poľovník na začiatok loveckej sezóny. Pritom vlastne môžu piť „marciak“ alebo teda marcové pivo aj neskôr, vlastne počas celého roka. Názov totiž nedostal podľa nejakej marcovej ingrediencie (ako keď kuchár nenapečie koláč z čerstvej rebarbory inokedy než na jar), ale svojskej receptúry. Jeho zmyslom bolo iba prežiť uskladnenie až do konca septembra.

Od roku 1553 platil totiž v Bavorsku – rodisku tohto ležiaka – zákon o pive, podľa ktorého pivo - 4 pxbsa nesmelo variť medzi 24. aprílom a 28. septembrom. Krajskí páni sa báli požiarov, ktoré by sa v horúcom lete mohli rozhorieť od vysokých teplôt pri varení piva. Navyše moky typu „lager“ potrebujú na svoje spodné kvasenie nízke teploty. A tak bol Märzen posledným pivom pred pivovarníckou prestávkou.

Aby vydržal dlhé uskladnenie v skalných pivniciach s blokmi ľadu (a aj z typického obkolesenia stromami pagaštanu vznikla potom tzv. bavorská pivnica), varili ho s vyšším obsahom alkoholu, ale aj chmeľu a sladu. Preto aj chutil plnšie, horkejšie a už na prvý pohľad zaujal tmavohnedou farbou. Niet divu, že silnejšie pivo, ktoré dlho vydržalo, sa stalo hlavným „mokom s čiapočkou“ bavorského Oktoberfestu.

Ani „ne-nemčinárom“ netreba prekladať, že názov dal pivu nemecký názov mesiaca marec. Ale práve kvôli spojeniu s festivalom ho niekde volajú iba Octoberfestbier alebo Festbier. Dnes patrí v Nemecku medzi tzv. špeciály, ktoré sa nevaria stále a pijú ho tí, čo uprednostňujú jeho plnšiu a sladšiu chuť pred klasickým ľahkým bavorským pivom.

Naopak, v Rakúsku je najpredávanejším pivom, pretože sa pripravuje trochu inak. Z jeho svetlejšej farby (skôr zodpovedajúcej bavorskému Helles), pivár ihneď vytuší menší obsah alkoholu i sladu. Ide o tzv. viedenský slad, ktorý sa necháva zrieť dlhšie a získava tak tmavšiu farbu než iné svetlé slady.

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Príbehy tisíc a jednej fľašky sú mládeži prístupné

Nestretnete v nich drakov, trpaslíkov ani vodníkov, ale inak vlastne znejú príbehy slávnych alkohol - fľaše 2 pxbalkoholov ako z rozprávky. V tomto napínavom čítaní nechýbajú zápletky, vyvrcholenie, rozuzlenie; dúšok dobrého alkoholu si labužník vychutná spolu s dúškami histórie i zemepisu.

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok