Hosťovo.sk hodnotí – detaily, koncepty, nápady

Hotel Panorama**** v Trenč. Tepliciach: koncept zdravia sa začína v kuchyni

„Čo to vlastne mám na tanieri? S koľkými kalóriami, tukmi a cukrami? Odkiaľ pochádzajú suroviny? Pripravili ste mi jedlo zdravými technológiami?“ šéfkuchár hotela Panorama**** Trenčianske Teplice Tomáš Zemanovič vraví, že dnešný hosť sa zaujíma nielen o chuť svojho taniera, ale aj o jeho zloženie. Čoraz častejšie chápe jedlo ako prostriedok, ktorým ovplyvňuje panorama trt stôlsvoje zdravie. Nuž a ako tvrdia odborníci od výživy - môže sa stať liekom, ktorý rovnováhu tela vychýli na tú dobrú stranu.

Niekto vraví o diéte a diétnych jedlách. Nie je to však výraz ušitý na mieru gastronómie, akú vyznávajú v tamojšej hotelovej kuchyni. Spravidla totiž nejde o jedlá s obmedzeniami, ktoré diktujú konkrétne choroby, bolesti a boliestky ľudského tela. „Naša ucelená filozofia počíta s panorama trt terasa 3ľahkými, najmä zeleninovými jedlami. Veď naše zdravie je obrazom našej stravy a naopak. Veľa potravín dokážehosťovo - vavrín leží pomôcť aj vtedy, keď pri ťažších a dlhodobých chorobách zlyháva aj moderná medicína,“ práve tento kvalitný hotelový scenár udržal Tomáša Zemanoviča, aby ani počas neľahkých dvoch rokov nezdupkal do iných sfér (ako to urobili mnohí majstri varešky). Ladí totiž s jeho kuchárskym svetonázorom. Veď aj keď nedelí suroviny na obľúbené a tie menej, často ako konzument siaha za ľahkými zdravými rybami. Grilovaný zubáč s prepusteným maslom ghí a ryžovým šalátom s brunoisse zeleninou – takto si predstavuje dobrý obed...panorama trt taliatele

Nuž a za svoj koncept získal hotel od Hosťovo.sk aj zlatý bobkový list (teda vavrín). Hoci tam k názvu nepíšu prívlastok wellness, program sa krúti okolo zdravia. Teda presne tak, ako to navodzuje aj celá atmosféra jedného z najlepších a najatraktívnejších kúpeľných miest Slovenska.

Ako vraví majiteľka Marta Mišíková, celý hotel chce pôsobiť na telo aj dušu hosťa. Aj v reštaurácii Tilia, aj v loby bare Salvia, aj v novučičkom nočnom bare, kde si hosť nielen posedí pri orosenom nápoji alebo uvoľňujúcom koktaile od zručných barmanov, ale užije si atmosféru živých hudobných vystúpení a aktívne relaxuje na tanečnom parkete. Páli energiu, ktorú získal vo wellness centre Mellissa s relaxačným bazénom, protiprúdom, vodnými gejzírmi a masážnymi tryskami, tepidáriom, inhaláciou morskej soli z Podhájskej v aerosolovej komore, kúpeľom vo panorama trt supremevírivke, rôznymi druhmi masáží vrátane shiatsu, indickej masáže hlavy či masážneho ležadlá shia-tsu. „Pristavili sme nové priestory, aby sme mohli rozšíriť náš saunový svet. Takže k parnej, fínskej a aroma saune pribudla infra sauna, rituálna veľká zážitková sauna, ale aj nové odpočinkové priestory k bazénu a vodná stena, meniaca farby. Hosť si tak môže dopriať zvukovo-svetelnú terapiu. Tri hodiny vo wellness dajú hosťovi pohodu na ďalšie tri dni, potom ho to láka znovu..,“ majiteľka Marta Mišíková spomína aj nové priestory pre parafín na ruky, kryoterapiu, oxyhenoterapiu... čo dodajú vitalitu, energiu, zregenerujú telo aj dušu.

Skrátka, od check-in po check-out môže hosť urobiť pre svoje zdravie veľa dobrého. Už príchod do hotela sa nesie v tomto duchu – namiesto ťažkých krémových či zďaleka panorarama trt cuket rolkydovezených rozmrazovaných zákuskov ho v dezertnej vitríne čakajú ľahšie tartaletky, minipavlovovky, tvarohové „čískejky“ či ovocné poháre; každý víkend iné. Z a la carte si vie vybrať aj vegánske jedlá bez akéhokoľvek alergénu. Na raňajky mu okrem klasiky pohladia chuťové poháriky aj zdravšie chia pudingy, kaše a ochutené tvarohy, k tomu výlučne slovenské ovocie – vždy v jeho 

sezóne. „V a la carte sa snažíme o lokálnosť, čerstvosť a sezónnosť, ale zaviedli sme aj osobité krátke sezónne menu, ktoré meníme každý mesiac,“ šéfkuchár rád „nakúka“ k babičkám, ktoré vždy varili z miestnych a čerstvých surovín a vymysleli úžasné slovenské špeciality; stačí oprášiť. No a potom k nim pridáva svoj šéfkuchársky rukopis, moderné prvky a nápady , aby jedlo obstálo aj podľa trendov dnešnejpanorama bazén náročnej doby. Skrátka, svojim zložením musia ulahodiť telu, svojou chuťou ľudskému jazýčku a svojim aranžmánom všetkým piatim zmyslom.

Jednoducho, Tomáš sa prehrabáva archívmi, starými denníkmi, internetom... potom skúša, kombinuje, premýšľa. Napokon predstaví nové jedlá kolegom. „Predsa len... oni ich vlastne budú variť. Ochutnajú, povedia mi svoj názor, pripomienky, návrhy. Ani sa mi v nasledujúcu noc nič nesníva, každá bdelá i polobdelá myšlienka patrí panorama trt sendvičnovým jedlám. Premietajú sa mi v hlave a potom ráno už viem, čo treba dopracovať, čo zmeniť,“ Tomáš Zemanovič popisuje, že presne takto vznikol aj nový a hosťami mimoriadne obľúbený snack. Na začiatku bol nápad na „burger“ s chrumkavým kuracím stehnom, sladkou chilli majonézou a hromadou zeleniny, na konci trónilo na tanieri skvelé malé jedlo s domácim kváskovým chlebom na spôsob sendviča (na obr. vľavo). „Je to ešte lepšie a chutnejšie než burger. Za takéto nápady svojmu tímu ďakujem aspoň tak hlasno a často, ako to robia potom aj naši hostia.“panorama trt nanuk

Takto napokon uzreli svetlo sveta (či lepšie povedané reštaurácie Tilia) aj nové Cuketové rolky plnené bryndzovým krémom (na obr.), Pečené kuracie supreme s mrkvovým pyré, grilovanou zeleninou a tmavou omáčkou s čerstvými bylinkami (na obr.), Tagliatelle s grilovanými krevetami, cesnakovým maslom a syrom Vršatec (na obr. hore), Rímske listy s farmárskymi kuracími prsičkami, krutónmi, slaninkou, parmezánom a caesar dresingom, Zaúdené carpaccio z lososa a rukolou a pomarančovými plátkami, Quinoa so zmesou sezónnej zeleniny a olivami a vegánskym „syrom“ či Pečený nanuk plnený citrónovým koláčikom s mascarpone krémom a bielou čokoládou (na obr. panorama trt nocvpravo).

Občas sa však podarí zaexperimentovať aj preto, že majiteľka hotela Marta Mišíková prekvapí kuchyňu "závozom" čerstvej zeleniny v bio kvalite od jej rodičov z polí. Nedávno takto pripravili patizónový koláč, lahodný a pritom celkom, celkom iný... „Rád sledujem, že experimenty ale aj celkovú kulinársku starostlivosť hosť ocení ešte viac než pred covidom. Zážitkom dopraje viac času, neponáhľa sa, lepšie si všetko užíva. Namiesto dvoch hodín, ktoré zvykol večeri venovať, si posedí do noci. Stretáva sa pri našich stoloch s priateľmi a známymi, rozpráva sa s obsluhou i kuchármi; váži si nás – ľudí v gastre. Hostia sú jednoducho milší a šťastnejší.“

Nuž a to je vlastne prvým predpokladom zdravia... 

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 29711

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Hosťovo.sk servíruje: tekvicové tortelloni v šalviovej omáčke od Michala Hečka

Aj keď halloweenske harašenie k nám doputoval len pred štvrťstoročím, vyrezávanie tekvíc nie m_hečko tekvicové tortellonije na Slovensku žiadnou novou zábavkou. Z tejto veľkej zeleniny pripravovali aj slovenské prababičky kaše, polievky, prívarky. Semienka pražili a dužinu používali aj na omastenie iných jedál. Tekvica sa skrátka využívala bezo zvyšku. Dnes sa stala novoobjavenou módou.

 / Čítať viac

Fusion na jednom stole

Začalo sa písať druhé desaťročie nového milénia, keď sa v gastronómii zrodil nový štýl – solisko - jedlo šalát var jarnéfusion. Talianske cestoviny sa na tanieri spojili so slovenskou bryndzou a indickými koreninami. Japonskú hovädzinu wagyu sprevádzali švajčiarske zemiakové rösti a francúzsky dresing alebo mexické guacamole. Severoafrická harissa dochutila americký burger či ázijské

25. 9. 2023 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


 / Čítať viac

Liptovské droby (s pečiatkou EÚ) v hydine nehľadajte

Sú krajiny, kde kulinársky marketing šliape ako hodinky už oddávna. Nuž nečudo, že ich liptovské droby - strachanovkapoznáme ako kulinárske mekky sveta, hoci podobné jedlá sa varili a varia aj inde. To potom tvorí imidž destinácie, ktorej cestovný ruch prekvitá. Žiaľ, Slovensko medzi ne nepatrí.

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou pečeň pcbluxusnou surovinou. Pomaly…  

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase …

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatsu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa… 

 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok