Náčelník tlupy Medvedia Laba zavetril nebezpečenstvo a razom sa lovci rozutekali na všetky svetové strany. Možno to bola búrka, možno nepriatelia z druhého konca údolia, čo prinútilo
lovcov opustiť teplo ohníka i hostinu zo surového bizónieho mäsa. Keď sa znovu osmelili vrátiť, našli na zhasnutom ohnisku hotovú spúšť. Zhorenú trávu široko-ďaleko, namiesto plamienkov len stúpajúci dym, no a mäso... ružové kúsky mäsa sa už stihli premeniť na čierne. Medvedia Laba smutne napichol plát bizónieho stehna na oštep, len tak z piety k nemu privoňal a strčil do úst. "Áááh, ióoha,
éééhm," vykríkol v
labužníckej extáze. Pre lovcov to bol jednoznačný povel, aby premohli nechuť a vrhli sa na tú nebývalú horúcu lahôdku. No a tak sa zrodilo pečenie, ražnenie, grilovanie.
Odvtedy už človek griloval rád a často. A dnes sa možno ešte radšej nechá na grilovačku pozvať. Už aj preto, že nejde len o to jedlo. Vonia to, baví to, oči si tiež prídu na svoje a uši sa
tešia sľubnému praskotu, škvrčaniu... Skrátka, zážitok pre všetky zmysly. Celková atmosféra je práve tým najdôležitejším lákadlom aj podľa manažéra hotela Salamandra pri Hornom Hodrušskom tajchu Jozefa Zumera: „Čo môže byť lepším príkladom trendu slowfood či otvorenej kuchyne než práve spoločné grilovanie? Spravíme si naň čas ako na dobré predstavenie. Vychutnávame si jedlo, ktoré sa
pomaly pripravuje pred našimi očami, rozprávame sa, chválime...celkovo vládne dobrá atmosféra.“
Nuž a ten pekný zážitok chce hotel Salamandra pripraviť aj svojim hosťom. Ubytovaní si počas celého leta užijú v rámci polpenzie sobotné večerné grilovačky v sprievode živej hudby, detičky zase zaujímavé animácie a letné kino. „Zážitok z grilovania si však môžu vychutnať aj hostia na výlete či domáci z pohronského regiónu,“ Jozef Zumer má na mysli tri sobotné obedy v postupnej réžii troch známych šéfkuchárov – Gabriela Kocáka, Michala Konráda a Martina Korbeliča.
Poslednú júlovú a druhú a tretiu augustovú sobotu (ak budú meteorologické božstvá naklonené) sa vždy jeden z nich postará o predjedlá, hlavné jedlá a dezert v duchu svojej kulinárskej filozofie. Sekundovať im bude Maťo Sopko, sous chef hotela Salamandra, teda pravá ruka executive chefa spoločnosti Premium Star Hotels Roberta Hudáka.
„Grilovačka sa nám v predstavách spája takmer vždy iba s mäsom. V skutočnosti si čoraz
častejšie prichádzajú na svoje vegetariáni, vegáni a milovníci dezertov,“ Robert Hudák síce tiež – rovnako ako jeho zástupca Maťo Sopko - najradšej griluje hovädzie steaky, bravčové mäso, kuracinu, klobásky alebo hamburgery z mletého mäsa, k tomu však nikdy nezabudne pridať aj grilované kúsky sezónnej zeleniny – papriky, tekvice, šúľky kukurice, hríby a z húb najmä hnedé šampiňóny portobello. „Grilujem aj ovocie – ananás, broskyne,
banán... a podávam so zmrzlinou či sorbetom.“
Manažér Jozef Zumer nedá dopustiť ani na ryby a mäsko z mora. „Práve na minuloročnej grilovačke pod vedením Vojta Artza som prišiel na chuť aj grilovanej chobotnici. Takže takéto predstavenie má aj osvetový rozmer. Hostia sa môžu všeličo dozvedieť, ochutnať suroviny a jedlá, na ktoré by možno inak nenabrali odvahu.“ A tak sa teší na rôznu tematiku troch šéfkuchárov, napríklad, na ázijskú od Miška Konráda, lokálnu od Maťa Korbeliča a asi riadne netradičnú od Gaba Kocáka, ktorý je
známy svojimi nevšednými nápadmi. Nuž a keby sa aj netrafili do chutí niektorého hosťa, Maťo Sopko s tamojším tímom kuchyne mu vedia naservírovať čokoľvek z letného a la carte. Hoci aj kokosovú polievku, chrumkavé „hot honey“ kura v remeselnom chlebe, paradajkové rizoto s grilovaným flank steakom či nanuk Salamandra.
„Dúfame, že si hostia navždy zapamätajú zážitok uprostred Štiavnických vrchov a práve cez žalúdok prídu tomuto regiónu – a nášmu rezortu - na chuť,“ pozýva do hotela Salamandra Jozef Zumer. Nuž a ako sa to dá lepšie než s nebom nad hlavou a dráždivou vôňou grilovaných dobrôt..?
Soňa Hudecová ©