rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Hormóny šťastia nehľadajte len v čokoláde, ale aj v hotelovej saune

Už to v saunovaní vyzerá ako v dobre zásobenom obchode. Hosť siahne do pomyselného regálu, plného saunových zážitkov a... ostane bezradný. Vybrať si dokáže len ten, kto je v tejto sfére doma. Inak potrebuje manuál alebo poradcu.

Uvoľnenie svalov, posilnenie imunitného systému, upokojenie mozgu a vyplavenie endorfínov vo fínskej, v parnej alebo bylinkovej saune ? V niektorých hoteloch k nim pridali aj borovica saunarímsku saunu so suchým jemným teplom, ľahkou terapiou svetlom a vôňou esenciálnych olejov. Dokonca aj tam, kde naozaj nemajú veľa priestoru, hľadajú miesto pre saunovací kútik.

Nech vás teda recepčná neprekvapí anketou, akej saune dávate prednosť. Vraj podľa prieskumov najviac „letí“ fínska. Na druhej strane však manažment hotelov nesmie zabudnúť ani na borovica sauna 3infrasaunu - pre tých, ktorí si zo zdravotných dôvodov nemôžu zvoliť inú. Možno vám ponúknu tzv. saunárium, kde sa dá typ sauny meniť podľa potreby…

Aké to podľa odborníkov z Wellness hotela Borovica**** na Štrbskom plese bude, keď si zvolíte...

Fínska sauna – teplota spravidla dosahuje 70 - 80 ˚C a tretinovúborovica wellness až štvorpätinovú vlhkosť. Na roštoch pece ležia kamene, ktoré saunár občas polieva vodou. Tým je pocit tepla ešte väčší. Mimochodom, pôvodná fínska „savusauna“ bola čierna od antiseptických sadzí, ktoré z roštu odlietavali na všetky strany.

Infrasauna – namiesto pecí sa používajú infražiariče, ktoré dokážu ohriať miestnosť do 60 ˚C, pričom vlhkosť je 30 – 50 percent. Teplo preniká až tri centimetre pod pokožku, čím vyplavuje toxíny z tela, avšak ho neprehrieva. Je vhodná aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom, pri bolestiach svalov a kĺbov i pri borovica bazénprechladnutí.

Suchá sauna – tzv. švédska sa vyhrieva aj na teplotu nad 100 ˚C, ale bez použitia vody. Jej obľuba klesá kvôli záťaži na organizmus, predovšetkým na dýchanie. Je určená iba pre stopercentne zdravých ľudí, detoxikačný účinok je však mimoriadne silný.

Parná sauna – teplota býva len o niečo vyššia než teplota tela (ale dá sa zvýšiť až do 100 ˚C), takže prekrví pokožku, ale neprehreje telo. Vďaka takmer stopercentnej vlhkosti pomáha liečiť dýchacie cesty, ženy ju obľubujú aj kvôli dokonalému vyčisteniu pokožky.

Aby to však nebolo také jednoduché, typov sáun je ešte viac. V ponuke hotelov a borovica sauna 2aquaparkov nájdete aj eukalyptovú či citrusovú parnú saunu, soľnú saunu, ale aj tzv. ruskú baňu s „metličkovaním“, kombinovanú s pieckou ako vo fínskej saune ale aj s parným generátorom. Teplota 70 ˚C a 40-percentná vlhkosť sú zárukou lepšieho dýchania aj možnosti dlhšieho pobytu v saune. Ocenia ju najmä hostia s astmou, chronickou bronchitídou, dnou, artritídou, problémami obličiek. Mimochodom, vo všetkých saunách býva nastavená iná teplota a iná vlhkosť, takže zo sáun vychádza hosť vždy s pocitom iného zážitku i účinku,

borovica sauna 4„Hosť si u nás môže vybrať z piatich typov sáun; dvoch suchých – fínskej a infrasauny a z troch parných – bylinkovej, eukalyptovej a tureckej,“ hovorí Miriam Knižková, riaditeľka Wellness hotela Borovica**** na Štrbskom Plese, jedného zo slovenských „naj-saunovejších“ hotelov. Keď sa pozrie, ako si v nich hostia podávajú pomyselné kľučky, nuž najväčší pohyb vládne – presne v duchu prieskumov – vo fínskej saune. „Využívajú ju najmä hostia, hľadajúci uvoľnenie svalstva a regeneráciu. Kto ale  uprednostní radšej uvoľnenie dýchacích ciest a celkové relaxovanie v príjemnej vôni, objednáva sa skôr do eukalyptovej a bylinkovej sauny.“

Mimochodom, pýtajte sa na charakter vonných kompozícií, ktoré sa vo wellness používajú. V hoteli Borovica sa spoliehajú len na prírodné látky, ktorých inhalovanie má naozaj liečivé účinky. Inde to však môže byť aj „hrubá chémia“, absolútne nezlučiteľná s holistickým princípom a pravidlami wellness.

Zážitok v saune však spravidla patrí k celkovému relaxu vo wellness. Dokazuje to aj štatistika wellness hotela Borovica – až štyri pätiny návštevníkov wellness zamieria aj do sauny. Mnohí striedajúborovica lehátka 2 chvíle v saune s aktivitou v 20-metrovom plaveckom bazéne, s ochladením v Kneippovom chodníku, s osviežením v relax bare či s oddychom v priestrannom tepidáriu s úžasným výhľadom na lesy… „V zime sa hostia chcú najmä zohriať, a tak je vtedy fínska sauna obsadená ešte viac, no a k tomu vírivka s vyššou teplotou vody,“ riaditeľka Miriam Knižková vie z rozhovorov s hosťami aj to, že až 90 percent z nich si vyberá tento hotel práve kvôli saunám, bazénu, vírivke... skrátka veľkorysému wellness. Nie je to však žiadne prekvapenie, veď v dnešnej dobe je najsilnejšou motiváciou pre hotelový pobyt práve regenerácia síl, „zresetovanie“ mysle i tela, odbúranie stresu a napätia. Užiť si ticho, prírodu, čistotu hotela i sáun; z podlahy borovica bazén 3sa tam musí dať jesť...

„Čistota sauny a celého wellness je hotelovým prikázaním číslo jedna. Ale za rovnako dôležitú považujeme aj bezpečnosť. Tabuľky, tabuľky a tabuľky... s informáciami o saunách, o správnom saunovaní, pitnom režime,“ riaditeľka Miriam Knižková sa teší, že niet nikoho z hotelového personálu, kto by nevedel reagovať v krízovej situácii. Odviesť hosťa, ktorému prišlo nevoľno, z horúcich do chladnejších priestorov, uložiť ho do polosedu na vyrovnanie tlaku alebo naborovica sauna 5 ležadlo, zabezpečiť prísun čerstvého vzduchu, ovlažiť studeným obkladom, schladiť telo nápojom... To všetko patrí do základného hotelového desatora.

Saunovanie je veľmi príjemný relax, ale všetkého veľa občas ... nudí. A tak nečudo, že saunári neustále premýšľajú a vymýšľajú... Pred niekoľkými rokmi posunuli terapiu o stupeňborovica sauna 6 vyššie, do skutočne zážitkovej sféry, obohatenej o saunové ceremoniály a rituály. Korene zážitkového saunovania siahajú do Nemecka, ale ani slovenskí saunoví majstri nechcú zaostávať. Zvládli medový, borovicový, bambusový, škoricový, klinčekový a levanduľový ceremoniál, mávanie uterákmi nad kameňmi, aby sa vonné esencie rozptýlili po celej miestnosti... ba dokonca tí borovica kaďanajlepší aj saunovú show.

„Saunové rituály, napríklad, zážitkový peeling s lesným ovocím, kávový alebo kokosový peeling, metličkovanie v parných saunách i „ladies and gentleman show“ - saunové divadlo slúžia ako „pridaná hodnota“ každého dobrého wellness či spa. Vďaka ním hosť nevníma čas, neodpočítava minúty a kvapky potu, ale saunovanie si skutočne užíva. A čo viac - teší sa stále na ďalšie a ďalšie rituály,“ riaditeľka Miriam Knižková hodnotí „saunovú závislosť“ ako vysoko pozitívnu pre obe strany. Pre hotel, ktorý tak saunovými zážitkami dokáže prilákať viac hostí, no a samozrejme pre samotného hosťa a jeho pohladkania tela i duše...

Soňa Hudecová ©


do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok